تبلیغات
تبادل لینک - بزرگ‌ترین اشتباهات كاربران رایانه و اینترنتی

تبادل لینک

لینک مجاز خود را ارسال نمائید

درباره وبلاگ

دزدی روی نت
 
این‌كه چقدر شما در برابر هكرها آسیب‌پذیر هستید، سوالی است كه نمی‌توان با اطمینان به آن جواب داد. در بیشتر مواقع دزدها شب هنگام برای دزدی از منازل اقدام می‌كنند. اگر بیدار باشید و دزد به شما حمله كند، احتمال این‌كه بتوانید در برابر این تهاجم از خود‌تان دفاع كنید بسیار كم است؛ چرا كه با كوچك‌ترین اشتباه شما، امنیت‌تان به طور كامل به خطر خواهد افتاد.

مشكل اینجاست كه ما همگی تمام این مسائل را می‌دانیم، ولی با وجود این همچنان با انجام كارهای بسیار كوچك، امنیت كل اطلاعات موجود روی اینترنت‌مان را به خطر می‌اندازیم. این را هم باید اضافه كنم كه امنیت، تنها مخصوص اطلاعات نیست و ممكن است پول را هم شامل شود. همه ما می‌خواهیم از اطلاعات شخصی و دارایی‌مان دفاع كنیم. هیچ‌یك از ما دوست نداریم روزی برسد كه با دیدن حساب بانكی‌مان شوكه شویم. البته این شوك می‌تواند صفر بودن موجودی حسابمان باشد یا حتی بدتر از آن، دیدن مبلغ زیاد بدهی به بانك.

به همین مناسبت در این مقاله به بررسی بزرگ‌ترین اشتباهات كاربران رایانه و اینترنتی خواهیم پرداخت كه در تمام دنیا اتفاق می‌افتد. نادیده گرفتن هریك از اینها ممكن است شما را مورد تهاجم دزدان، ملورها یا حتی بدتر از اینها قرار دهد.

اشتباه شماره یك در ارتباط با به روز‌كردن نرم‌افزار‌های ضدملوری است، به احتمال زیاد تا به حال در سایت‌های مختلف موجود روی اینترنت با پیام دانلود‌كردن نرم‌افزار‌های ضدملوری مواجه شده‌اید. بیشتر چنین تبلیغاتی شامل دانلود این نرم‌افزار ضدملوری یا به‌روز‌كردن آن است. با این‌كه بارها در این زمینه هشدار داده شده، بسیاری از كاربران با سهل‌انگاری چنین هشدار‌هایی را نادیده می‌گیرند. پس اگر هنوز هم نرم‌افزار آنتی‌ویروس و آنتی‌ملوری روی رایانه‌‌تان ندارید، بهتر است هر چه سریع‌تر اقدام كرده و آن را روی سیستم‌تان نصب كنید. تعداد زیادی از یك چنین برنامه‌هایی به صورت مجانی در دسترس همگان قرار می‌گیرد، برای مثال برنامه‌هایی چون Advanced SystemCare و MalwareBytes.

با این حال تنها داشتن یكی از این برنامه‌ها كافی نیست، بلكه مهم‌ترین كار به‌روز‌كردن یك چنین نرم‌افزار‌هایی است. برای به‌روزشدن این نرم‌افزار‌ها نه‌تنها لازم است خود برنامه را به‌روزرسانی كنید، بلكه قسمت پایگاه اطلاعات و خطرات احتمالی آن را نیز باید دائم تغییر دهید. اكثر برنامه‌ها دارای قسمتی است كه می‌توانید گزینه عملیات به‌روزرسانی را در آنجا انتخاب و مدت زمان مناسب برای انجام این كار را مشخص كنید. پس بهتر است برای بالا بردن كارایی آنها دائم آپدیت‌شان كنید؛ زیرا در غیر این صورت این نرم‌افزار‌ها توانایی مقابله با جدید‌ترین ویروس‌ها و ملور‌ها را نخواهند داشت.

دومین اشتباه بسیار شایع دیگر، استفاده‌نكردن از Firewall‌هاست. تعداد بسیار كمی از كاربران دارای نرم‌افزار‌های ضد ویروس هستند و تعداد بسیار كمتری از این جمعیت هم علاوه بر یك چنین نرم‌افزاری از Firewall هم استفاده می‌كنند. پس آیا واقعا ما نیاز داریم Firewall داشته باشیم؟ بله، چرا كه نرم‌افزار‌های ضدویروس و Firewall‌ها دو چیز كاملا مجزاست، كه هریك از آنها برای هدف جداگانه‌ای ساخته شده‌ است. به همین منظور شما نیاز دارید هر دو را داشته باشید تا بتوانید به هر طریقی شده امنیت‌تان را پوشش دهید. برای درك بهتر تفاوت این دو برنامه از هم، بهتر است Firewall را به عنوان یك دیواره دفاعی نگاه كنید و آنتی‌ویروس را به عنوان یك تفنگ. دیواره دفاعی مانع واردشدن بسیاری از مهاجمان به قسمت داخل می‌شود. هر چند این امكان وجود دارد برحسب تصادف، دزدی بتواند از سوراخ موجود روی دیوار‌تان وارد منزل‌ شود. مسلما در چنین موقعیتی تنها سلاح باقی‌مانده برای دفاع‌تان به كارگیری سلاح است. عینا مشابه این حالت برای ویروس‌ها و ملور‌هایی كه می‌خواهد وارد سیستم‌تان شود نیز اتفاق می‌افتد.

اشتباه شماره سه به ایمیل‌هایی كه روی اینترنت رد و بدل می‌شود مربوط است؛ چرا كه این روش یكی از پراستفاده‌ترین الگو‌هایی است كه برای ایجاد ارتباط روی اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل یكی از مهم‌ترین مواردی كه كاربران و كلاهبرداران در آن با یكدیگر مواجه می‌شوند، هنگام ارائه اطلاعات شخصی‌ پس از دریافت ایمیلی خاص است كه می‌تواند برایتان خطرساز شود. برای پیشگیری از بروز چنین وضع بهتر است ایمیل‌هایی را كه از طرف افراد ناشناس دریافت می‌كنید، به هیچ عنوان باز نكرده و به آنها جواب ندهید. علاوه بر این، بدون هیچ معطلی چنین ایمیل‌هایی را حذف كنید. برای این‌كه بتوانید به آسانی بفهمید یك ایمیل اسپم است یا نه، بد نیست به آدرس فرستنده آن توجه كنید؛ چنانچه از سوی فردی ناشناس بود، پیش از بازكردن، آن را حذف كنید.

چهارمین اشتباهی كه بسیاری از ما ممكن است مرتكب شویم انتخاب نادرست گذرواژه برای سایت‌های مختلف است؛ زیرا بیشتر ما برای پیدا‌كردن یك گذرواژه مطمئن و قوی مشكلات فراوانی داریم؛ ولی مشكل تنها به انتخاب گذرواژه مربوط نمی‌شود، بلكه این‌كه چه مقدار گذرواژه‌مان از امنیت برخوردار است یا نه موضوع بسیار حائز اهمیتی است.

از اشتباهات دیگر ما انتخاب یك گذرواژه برای سایت‌های متفاوت است، تا راحت‌تر آنها را به خاطر بسپاریم. مثلا با انتخاب گذرواژه‌های یكسان برای Gmail، Facebook و دیگر سایت‌ها، خود را به دردسر بزرگی خواهید انداخت؛ چرا كه اگر كسی یكی از این گذرواژه‌‌هایتان را كشف كند، می‌تواند برای وارد شدن به تمام اكانت‌هایتان از آن استفاده كند. تنها راه‌حل جلوگیری از چنین مشكلی انتخاب گذرواژه‌های متفاوت برای سایت‌های مختلف است؛ علاوه بر این هر سال گذرواژه‌ اكانت‌های متفاوت‌تان را حتما تغییر دهید.

منبع:www.makeuseof.com

لینک ویژه

صفحات جانبی

آمار - آرشیو وبلاگ

  • "archive - آرشیو"
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :