تبلیغات
تبادل لینک - افزایش خوانایی وب‌سایت‌ها

تبادل لینک

لینک مجاز خود را ارسال نمائید

درباره وبلاگ

پنجشنبه 21 بهمن 1389

افزایش خوانایی وب‌سایت‌ها

نویسنده:   طبقه بندی: درباره وب و ابزار وب، 

چند گام برای افزایش خوانایی وب‌سایت‌ها
 
خوشخوانی صفحات وب
 
 

منظور از یك وب‌سایت خوانا این است كه كاربر بتواند به‌راحتی از آن استفاده كند. مشخص است كه تمام طراحان وب‌سایت می‌خواهند كاربرانشان این احساس را داشته باشند.

قطعا یك طراح سایت باید با مفاهیمی مثل شالوده‌بندی، توالی، پیشتاز، serif (سریف)‌،sans ــ serif (بدون سریف)، ارتفاع خط و امثال اینها آشنا باشد.

امروزه فن نشر یكی از مفاهیم بسیار مهم طراحی وب مدرن است بویژه در سال‌های اخیر كه تعداد افرادی كه از ویژگی @font ـ face در CSS یا سرویس‌هایی مثل Typekit كه آنها را قادر می‌سازد فونت دلخواه خودشان و نه فقط فونت‌های خاص و امن، برای وب‌سایت‌هایشان به‌كار ببرند، روز به روز افزایش می‌یابد.

البته اگر برخی راهنمایی‌های اولیه را دنبال نكنید، حتی زیباترین آرایش‌های صفحه نیز نمی‌توانند به شما كمكی كنند. سعی كنید اغلب از یك مقیاس فن نشر معتبر استفاده كنید. می‌توانید این مقیاس را خودتان به‌وجود بیاورید یا از مقیاس‌های موجود استفاده كنید. اگر با پیكسل‌ها كار می‌كنید، یك مورد ساده مثل 60، 48، 36، 24، 21، 18، 16، 14، 12 به‌سادگی به شما كمك می‌كنند تا بتوانید سلسه‌ مراتب محتوای متن خود را تعریف كنید. سعی كنید از اندازه‌های فونت خوانا و مشخص استفاده كنید.

استفاده موثر و بهینه از فضای سفید

فضای سفید به‌معنی فضای بین عناصر در یك طراحی است. درواقع مفهوم آن واقعا رنگ سفید نیست بلكه فضای خالی یا متضاد جداكننده بخش‌ها و عناصر، معنی می‌دهد. استفاده درست از فضای سفید كلیدی است كه خوانایی وب‌سایت را بهبود می‌بخشد.

اگر همه‌چیز در همدیگر ادغام شود، هیچ جداكننده واضحی بین عناصر باقی نمی‌ماند و خواندن و حركت در وب‌سایت بسیار مشكل خواهد شد. اطمینان حاصل كنید كه در كنار محتوای وب‌سایت، نسخه، دكمه‌ها، لیست‌ها، دكمه‌های هدایت‌كننده كاربری و دیگر عناصر موجود، فضایی برای نفس كشیدن باقی گذاشته‌اید!

همه ما می‌دانیم كه كاربران آنلاین همه‌چیز را نمی‌خوانند. آنها در وب‌سایت می‌گردند تا وقتی كه چیزی پیدا كنند كه توجهشان را جلب كند. آن زمان است كه روی آن كلیك می‌كنند و شروع به خواندن می‌كنند. می‌توانید به‌راحتی از این رفتار كاربران استفاده و با به‌كارگیری بهینه و درست از فضای سفید، صفحات خود را برای گشتن راحت‌تر كنید.

تنظیمات و جداول

اگر متن و عناصر طراحی همه‌ جا پراكنده باشند، خواندن صفحات و گشتن در آنها سخت خواهد شد. استفاده از جداول به طرز فوق‌العاده‌ای به نظم بخشیدن محتوای متن شما كمك كرده و خواننده را به سمت نكات كلیدی صفحات، مانند دكمه‌هایی كه كاربر را هدایت می‌كنند، می‌كشاند.

سیستم‌های شناخته شده‌ جدول‌بندی‌ای مانند 960.gs و Blueprint وجود دارند كه شما می‌توانید در آغاز با آنها جدول‌بندی كنید و در زمان طراحی به آنها ارجاع دهید. اغلب طراحان ترجیح می‌دهند از چارچوب‌های نرم‌افزاری خودشان استفاده كنند، اما به هر حال انتخاب در این شرایط، كاملا یك سلیقه شخصی است.

كنتراست رنگ

به طور قطع سیستم‌های جدول‌بندی و مقیاس‌های فن نشر و انتخاب فونت‌ها همگی مهم هستند، اما در این میان، قضیه رنگ‌بندی هم جایگاه خود را دارد. یك متن خاكستری ملایم در پس زمینه سفید شاید برای شما جذاب باشد، اما احتمالا برای یك شخص دیگر كاملا ناخواناست. اگر مخاطب هدف شما، افراد بالای شصت سال باشند، می‌بایست از خطوط پر رنگ‌تر استفاده كنید تا متن خوانا باشد. به همین طریق، اگر از پس‌زمینه تاریكی استفاده كرده‌اید، خطوط متن می‌بایست هرچه بیشتر روشن شوند.

البته كه شما می‌توانید با كنتراست رنگ‌ها بازی كنید. اگر سایت‌تان دارای پس زمینه سفید است، برای جلب توجه به عناصر مهم‌تر می‌توانید آنها را پر رنگ‌تر و تیره‌تر ساخته و بقیه عناصر را روشن‌تر كنید تا عناصر مهم‌تر بیشتر به چشم بیایند. مطمئن شوید كه بین كنتراست عناصر و رنگ پس‌زمینه و رنگ خطوط متن تعادل برقرار است. در این شرایط می‌توانید از ابزارهایی نظیر Colour Contrast Check (بررسی كنتراست رنگ) برای آزمایش كنتراست رنگ‌ها و بازی كردن با آنها استفاده كنید. همان‌طور كه قبلا هم گفته شد، آدمی‌زاد متن را مو به مو نمی‌خواند، بلكه برای خواندن متن آن را با چشم پیمایش می‌كند؛ پس با كوتاه‌سازی نسخ متن و اختصار از كاربرد عوامل فرعی غیرضروری، خوانایی متن را بهبود بخشید. جدای از اینها شما در حال نوشتن یك رمان كه نیستید، بلكه دارید مثلا یك مقاله ساده می‌نویسید. اغلب طراحان مدت‌هاست از ایده استفاده از بلوك‌های بزرگ متن كه هیچ وقت هم تا پایان خوانده نمی‌شوند، كنار كشیده‌اند. متن خود را به پاراگراف‌های ساده و فهرست‌های جداگانه بشكنید. از نقاط جداكننده برای بهبود نسخه خود استفاده كرده و كلمات و جملات غیرضروری را از آن حذف كنید.

از امكان به حداقل رساندن یك پیام یا عبارت 100 كلمه‌ای به 50 كلمه كه در آن همان پیام را می‌توان رساند، استفاده كنید. متن و طراحی صفحات را ساده بگیرید تا بازدیدكننده‌ها و خواننده‌هایتان به جان‌تان دعا كنند.

منبع: spyrestudios.com

لینک ویژه

صفحات جانبی

آمار - آرشیو وبلاگ

  • "archive - آرشیو"
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :