تبلیغات
تبادل لینک - بهینه‌سازی استفاده از فرم‌های وب

تبادل لینک

لینک مجاز خود را ارسال نمائید

درباره وبلاگ

دوشنبه 16 بهمن 1391

بهینه‌سازی استفاده از فرم‌های وب

نویسنده:   طبقه بندی: درباره وب و ابزار وب، 

بهینه‌سازی استفاده از فرم‌های وب
 
 

فرم‌های وب نقش بسیار بزرگی در استفاده روزمره از وب ایفا می‌كنند. اگر سایتی ساخته‌اید یا مدیریت آن را بر عهده دارید، چیزی كه مشخص است این كه شما حداقل یك فرم وب در آن خواهید داشت. خواه به‌سادگی یك فرم تماس و خواه نرم‌افزار تحت وب قدرتمند و غنی و پیچیده.

چندین راه وجود دارد كه می‌توان فهمید آیا فرم‌های وب برای كاربرانتان بهینه هستند یا خیر. در اینجا سعی كردیم چند نمونه از این روش‌ها را عنوان كنیم تا ببینید كه آیا فرم ارسال اطلاعات شما كاربردوست هست یا خیر.

مشخص كردن فیلدهای ضروری

به‌عنوان یك كاربر این مساله كه فرم وبی را پر كرده و ارسال كنید و بعدا بفهمید كه چند فیلد اصلی را جا انداخته‌اید بسیار اذیت‌كننده است! معمول‌ترین قرارداد برای مشخص كردن فیلدهای ضروری، داشتن یك ستاره (*) دركنار اسم آنهاست. به‌ صراحت بیان كردن این مساله كه یك فیلد ورودی، ضروری است یا اختیاری، یك راه خوب برای عبور است.

پیغام‌های خطای توصیفی و كاربردوست

مطمئن باشید كاربران از این متنفرند زمانی كه اشتباهی در یك فرم وب انجام می‌دهند و مرتبا پیغام خطا ظاهر می‌شود كه می‌گوید «شما باید تمام فیلدهای ضروری زیر را پر كنید»! آن‌هم وقتی كه می‌توانند پیغام خاصی مثل «شما فراموش كرده‌اید ایمیل خود را وارد كنید» دریافت كنند.

اجرای اعتبارسنجی داده‌ای بلادرنگ، همزمان با پر كردن فیلدها توسط كاربر، یك راه‌حل خوب برای جلوگیری از پیغام‌های نامفهوم خطاست. مثلا بلافاصله بعد از پر كردن فیلد ورودی آدرس ایمیل، فرم وب باید بررسی كند كه آیا با فرمت صحیح وارد شده است یا خیر و اگر فرمت صحیح نداشته باشد فورا به كاربر اطلاع داده شود.

نشان دادن دیداری فیلدهایی كه كاربر روی آنها هستند

اگر بتوانید به‌صورت دیداری فیلد ورودی را نشان دهید كاربر براحتی می‌تواند پیدا كند كه كجاست! مرزهای فیلدی كه قرار است پر شود به ‌طور پیش‌فرض كمی با دیگر فیلدهای فرم تفاوت دارد كه این كار توسط مرورگر انجام می‌گیرد ولی باید حواستان باشد كه رنگ پیش‌فرض درمقابل طراحی وب‌سایت‌تان مشخص باشد.

نشان دادن واضح جریان

اگر فرم وب شما بزرگ است و به چند صفحه قسمت شده، سعی كنید حتما در طول مسیر، بازخورد دائمی به كاربر ارائه كنید تا بداند چقدر زمان نیاز دارد تا فرم ورود اطلاعات وب را تمام كند. در مواردی مثل فرم نظرسنجی آنلاین با سوالات زیاد یا فرآیند پرداخت فروشگاه آنلاین، این مساله رایج است. فقط كافی است مثلا عبارت «قدم 4 از 5» یا چیزی شبیه به این را نشان دهید. اگر كاربر فقط دكمه بعدی را كلیك كند بدون این كه ایده‌ای داشته باشد چه ‌زمانی كارش به‌اتمام خواهد رسید زودتر از چیزی كه فكرش را بكنید كار را متوقف می‌كند.

ذخیره دوره‌ای داده‌های فرم

فرم‌هایی كه در چند صفحه یا چند قدم انجام می‌شوند، برای اشتباهات كاربری بسیار مستعدند. برای جلوگیری از ازبین‌رفتن داده‌ها، قطعا می‌خواهید شرایطی ایجاد كنید كه در آن ورودی‌های كاربر در یك متغیر فصلی یا كوكی ذخیره شود. این كار فرم وب را در خطاها تحمل‌پذیرتر می‌كند و شانس شما را برای تكمیل فرم افزایش می‌دهد حتی بعد از اتفاقاتی مثل بیرون رفتن كاربر از صفحه وب.

تغییر متن پیش‌فرض «ارسال»

به جای این كه روی دكمه ارسال فرم وب‌تان نوشته باشد «ارسال»، به كاربر یادآوری كنید در حال انجام چه‌كاری است. مثلا «حالا ثبت‌نام كنید» یا حتی بهتر، بگذارید فواید پر كردن این فرم را بفهمند.

دكمه «لغو»

تصور كنید در یك فروشگاه هستید و می‌خواهید پیراهنی بخرید. اگر فروشنده از شما بپرسد: «آیا واقعا می‌خواهید این پیراهن را بخرید؟» آیا به خرید آن ادامه می‌دهید؟ ممكن است نخرید! ممكن است كمی دچار تردید شوید. آیا فروشنده به شما می‌گوید كه پیراهن به شما نمی‌آید؟

تقریبا همین اتفاق در فرم‌های وب شما می‌افتد. داشتن یك دكمه «لغو» ممكن است كاربرانتان را درباره چیزی كه در حال پر كردن آن هستند، دچار دودلی كند.

نشان دادن فرمت صحیح ورودی به كاربر

اگر از كاربران می‌خواهید اطلاعات را در یك قالب خاص وارد كنند، مثل شماره تلفن یا شماره كارت اعتباری، اعلام كنید تحت چه قالبی باید وارد كنند. اگر یك رمز عبور باید تعداد خاصی از كاراكترها را شامل شود یا اگر باید تركیب ویژه‌ای از كاراكترها داشته باشد، این الزامات را شفاف توضیح دهید. این كار ابهام را كاهش می‌دهد و پر كردن فرم را سریع‌تر می‌كند.

فرم‌های تك‌ستون عمودی

مطالعات ردیابی چشم كه در یك آژانس تجربیات كاربر از طراحی، انجام شد، نشان داد جستجو به ‌سمت پایین در فرم كاملا نسبت به جستجوی چپ به راست ارجحیت دارد. این عمل تعداد حركت مورد نیاز چشم برای پر كردن فرم را كاهش می‌دهد.

منبع: sixrevisions.com


لینک ویژه

صفحات جانبی

آمار - آرشیو وبلاگ

  • "archive - آرشیو"
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :