تبلیغات
تبادل لینک - دانلود ایمن

تبادل لینک

لینک مجاز خود را ارسال نمائید

درباره وبلاگ

یکشنبه 15 بهمن 1391

دانلود ایمن

نویسنده:   طبقه بندی: درباره وب و ابزار وب، 

دانلود فقط با كلاه ایمنی
 
در خیلی موارد هنگام استفاده از اینترنت با پیام‌هایی مواجه می‌شوید، كه به شما اعلام می‌كند برای جلوگیری از وقوع اتفاقی وحشتناك، باید این نرم‌افزار را دانلود كنید. با دیدن چنین پیام‌هایی روی صفحه، سوال‌هایی در ذهن ایجاد می‌شود، مثلا آیا این یك پیام حقیقی است یا صرفا به منظور تبلیغات برای شركتی خاص طراحی شده است؟ یا این كه این نرم‌افزار یك ویروس یا ملور است و تنها به منظور ویران‌كردن سیستم شما طراحی شده است؟

البته شاید مشغول انجام وظایف در محل كارتان هستید، كه یكباره با پیامی شامل دانلود نرم‌افزاری مجانی مواجه می‌شوید. به نظر چنین پیامی بسیار تكراری می‌آید، ولی چطور می‌توانید از حقیقی یا غیرحقیقی بودن آن مطلع شوید؟

در كل می‌توان گفت دانلود نرم‌افزار از اینترنت می‌تواند با سرعت بالا و بسیار ساده انجام گیرد، ولی در عین حال می‌تواند به عنوان یكی از نامطمئن‌ترین راه‌ها نیزمطرح باشد. آیا راهی وجود دارد كه بتوان تشخیص داد این دانلود مطمئن است یا خیر؟

بد نیست این نكته را بدانید كه هیچ چیزی امن بودن صددرصد یك نرم‌افزار را تضمین نمی‌كند، فقط از برخی تاكتیك‌ها می‌توان استفاده كرد تا مطمئن شد سیستم‌تان محل تجمع كرم‌ها و ملورها نخواهد بود. اولین تاكتیك این است كه مطمئن شوید با چه نوع نرم‌افزاری مواجه هستید. نرم‌افزارهایی را كه از نوع Freeware است، می‌توانید به آسانی كپی و دانلود كنید. منتها شما به هیچ عنوان به منبع كدنویسی این برنامه‌ها دسترسی پیدا نخواهید كرد ؛ زیرا این برنامه‌ها Open Source نیست. این نوع نرم‌افزارها از سوی كمپانی‌های بزرگ رایانه‌ای در اختیار كاربران قرار می‌گیرد، برای مثال برنامه Malware كمپانی مایكروسافت كه شما می‌توانید به آسانی از روی سایت این كمپانی به آن دسترسی پیدا كنید، از این نوع برنامه‌هاست. Shareware نوع دیگری از برنامه هاست، كه كاربران می‌توانند برای مدت زمان كوتاه یا همان trial برنامه مورد نظر را دانلود كنند. ولی پس از تمام شدن مدت زمان مورد نظر كه می‌تواند 30 یا 40 روز باشد، اگر علاقه‌ای به داشتن نرم‌افزار مورد نظر داشته باشید، باید آن را از كمپانی مورد نظر خریداری كنید.

در حقیقت كمپانی‌های بزرگی چون مایكروسافت قصد ندارند كاربران خود را از دست بدهند، به همین دلیل از طریق دانلود نرم‌افزارهای مجانی از روی اینترنت هیچ ویروس یا ملوری را وارد سیستم كاربرانشان نمی‌كنند. پس اگر نرم‌افزار را كمپانی بزرگی چون مایكروسافت پشتیبانی می‌كند، دانلود آن بدون مانع است؛ چرا كه نرم‌افزاری بسیار مطمئن خواهد بود.

البته به خاطر بسپارید این كه شما به دنبال برنامه مورد نظرتان بگردید با این كه شما پیامی روی صفحه نمایش‌تان در زمینه دانلود نرم‌افزاری مجانی دریافت كنید،خیلی تفاوت دارد. در بیشتر موارد بهتر است در صورت دریافت پیام و تبلیغاتی كه شما را به دانلود برنامه‌ای دعوت می‌كند، از این كار صرف نظر كنید، زیرا احتمال ویروسی بودن آن بسیار زیاد است.

یكی دیگر از راه‌حل‌های اجتناب از دانلود نرم‌افزارهای ویروسی انجام تحقیقات مختلف درباره كمپانی سازنده برنامه مورد نظر است، مثلا اگر كمپانی‌ای با نام «Malevoware» پیامی در زمینه دانلود نرم‌افزارش برای شما ارسال می‌كند و شما نیز دقیقا به همان برنامه نیاز دارید، بهتر است ابتدا تحقیقاتی را درباره كمپانی مورد نظر انجام دهید و از نظرات كاربران این نرم‌افزار نیز جویا شوید. علاوه بر این McAfee Secure دارای یك سایت adviser است كه برای شما این امكان را فراهم می‌كند تا سایت‌های مختلف را جستجو كرده و از مطمئن بودن آنها با خبر شوید. پس اگر قصد دانلود یك Freeware یا Shareware را دارید، بهتر است اول نشانی سایت مورد نظر را در این برنامه تایپ كنید تا از مطمئن بودن آن مطلع شوید. در ضمن اگر سایت مورد نظر مطمئن نبود، McAfee دلیل نبود این امنیت را به شما خواهد گفت.

بد نیست این را بدانید كه بك‌آپ گرفتن از اطلاعات موجود در سیستم‌تان، قبل از دانلود هر نرم‌افزار جدیدی، یكی از بهترین راه حل‌هایی است كه می‌توان از آن كمك گرفت.

یكی دیگر از برنامه‌هایی كه می‌تواند ریسك زیادی را برای ما به وجود بیاورد، دانلود نرم‌افزار و برنامه‌ها از روی بیت تورنت یا دیگر برنامه‌های اینچنینی برای به اشتراك‌گذاری برنامه هاست. چرا كه در چنین برنامه‌هایی شما نمی‌توانید هیچ نشانی و مشخصاتی را از ارائه كننده برنامه مورد نظر پیدا كنید؛ این یعنی ممكن است فرد بخواهد از طریق دانلود این برنامه، ویروس بسیار مخربی را وارد سیستم‌تان كند.

پس می‌توان نتیجه گرفت دانلود نرم‌افزار از روی اینترنت می‌تواند با رعایت موارد ایمنی مورد نظر، خیلی به كارتان بیاید؛ ولی این كه با چشمانی بسته و بدون اطلاع تنها روی دكمه دانلود كلیك كنید، می‌تواند بسیار خطرساز باشد. تنها نكته مورد توجه در اینجا داشتن دقت لازم پیش از دانلود هر نرم‌افزاری است. با این روش می‌توانید مطمئن شوید كه بدون هیچ مشكلی می‌توانید به برنامه مورد نظرتان دسترسی پیدا كنید.

 

منبع:www.howstuffworks.comلینک ویژه

صفحات جانبی

آمار - آرشیو وبلاگ

  • "archive - آرشیو"
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :